Vasútmodellezésről általában - I. A kezdetek
Mi fán terem a vasútmodellezés? Avagy hogyan lesz a játékból gyűjtés, építés, vagyis hobbi
Elsőként e szóról sokunknak a gyermekkor boldog karácsonyai jutnak eszünkbe, mikor is a csillagszóróval díszített fa alatt ott robogott a hőn áhított villanyvasút. Fáradhatatlanul rótta a köröket, maga után húzva vagonjait mindaddig még valódi mozdonyvezetőként álomba nem szenderültünk. Szerencsére többünknél nem a megunt játékok közt végezte ez a készlet, hanem bővítésről, fejlesztésről álmodoztunk tovább és a folyamatosan bővülő vasútmodell gyűjteményünk mellett megépítettük első terepasztalunkat is.
forrás: Pataky Gergely
Bizonyára több követőnk járt már vasútmodell kiállításon, vagy a régi Közlekedési Múzeumban, Vasúttörténeti parkban, ahol már-már professzionális részletgazdag terepasztalokká, modulokká fejlesztették a modellezők azt a bizonyos első kis készletet.
forrás: 424 VMK
De hogy hogyan jutunk el idáig? Vagy, hogy kell e egyáltalán, hogy feltétlen mindenki terepasztalban gondolkozzék? Illetve, hogy hol kezdje a szülő, akinek gyermekét érdekli a téma?Ezekre a gyakran felmerülő kérdésekre illetve az éppen ebbe a világba belecsöppenő szülőknek, gyerekeknek, kezdő modellezőknek, gyűjtőknek szeretnénk cikksorozatunkkal segíteni.
Kezdjük talán az elején, mármint életkorban is az elején a legkisebbekkel. Itt feltétlen szükséges, hogy különbséget tegyünk a játékvasút és a vasútmodellezés között.
Egy 3 éves ifjú „mozdonyvezetőnek” teljesen mindegy, hogy van-e pályaszám, visszapillantó tükör, valamint, hogy a légtartály a megfelelő helyen van-e azon a mozdonyon. A szülő, aki valószínűleg még szintén nem jártas e témában, csak játékélményt szeretne adni gyermekének és ő sem ezeket a szempontokat fogja figyelembe venni. Meg hát valljuk be őszintén, aligha bosszúsak lennénk, ha egy drágább kategóriából választott villanymozdonyt kézzel tologatná gyermekünk a padlószőnyegen. Tehát a legfontosabb, hogy életkornak megfelelő készletet válasszunk és itt valóban komolyan vegyük figyelembe, ami a dobozra van írva, ha nem akarjuk, hogy sírás legyen a vége.
A jó hír, hogy a Märklin cég külön családot dobott piacra a legifjabb generációnak Märklin my world néven, figyelembe véve minden szempontot, nem utolsó sorban a biztonságot. Könnyen, akár szülői segítség nélkül is összeállítható. Itt még nincs hálózati kapcsolódás sima ceruza elemmel működnek és valami fantasztikus játékélményt nyújtanak. Távirányítóval vezérelhető, a mozdony világít, hangot ad, a sínrendszer műanyag és bírja még azt is, ha netán gyermekünk is a pályán kíván közlekedni. Nem beszélve a számtalan remek kiegészítőről, amitől a kis körpályánk életkornak megfelelő terepasztallá alakul. Üzemeltethet például repteret, a farmra vasúton érkezik a hiányzó széna, „tűz” esetén közel a tűzoltóság a leégett épület pedig könnyen újjáépíthető egy csúcskategóriás kézzel irányítható nagy sárga daruval. Kreatív, fantáziadús élményt nyújt az egész családnak.
Még egy utolsó de annál lényegesebb szempont a szülőknek. A pálya kompatibilis a kisiskolás korosztálynak szánt Märklin Start up készletekkel, ami anyagi szempontból mindenképp előnyös.
Következő bejegyzésünket a 6-8 éves korosztálynak szánt termékekkel folytatjuk.