
Makettező szerszámok kezdőknek
Makettezés szerszámai, eszközei – az alapok
Írásunkban a kezdőknek szeretnénk segítséget nyújtani, hogy milyen eszközökkel érdemes neki vágni ennek az időtöltésnek.
Makettezés szerszámai, eszközei – az alapok
Írásunkban a kezdőknek szeretnénk segítséget nyújtani, hogy milyen eszközökkel érdemes neki vágni ennek az időtöltésnek. Vannak előre összeállított készletek, de persze mi is összerakhatjuk magunknak. Ha netán komolyabban is bele merülünk a makettezés végeláthatatlan világába, akkor úgyis akár több szerszámosládányi eszközt fogunk felhalmozni. Szakág független a dolog, egy harcjármű makettező dolgai lényegében meg fog egyezni egy repülőket építő kolléga eszköztárával.
Az alapok (vágólapok)
Sok tapasztalt makettezőnek már van egy erre a célra kialakított kis asztala, helye a lakásban, ahol ügyködik – persze idáig el is kell jutni. Először bőven elég erre a célra a konyhaasztalunk is. Ezt viszont meg kell védeni a behatásoktól, festékektől, ragasztóktól. Erre a célra találták ki a vágólapot, melyet gyárt pl. a Revell, Humbrol, Faller. Ezen nyugodtan vagdoshatunk, bírja a strapát. Különböző méretben is elérhető, A4-ben, A3-ban, A2-ben. Mindig négyzethálós minta van, de a Humbrolon van méretarány-vonalzó is, lehet rajtuk szögmérő is, ami nagy segítség az alkatrészek pontos beállításához.
Vágó eszközök
Kezdésnek elég lehet egy sniccer is, főleg ha még éle is van. Célszerű beszerezni egy cserélhető fejes modellező szikét, nem túl nagy összeg, de hosszú távon jobb megoldás a sniccernél. A nagyobb makett és kiegészítő gyártóknál kaphatóak, így pl. a Revellnél, Ammo of MIG Jimeneznél vagy a Master Tools-tól is. Kezdők szerszámkészletében is szokott ilyen lenni. Rengetegféle pótfej létezik: az egyenestől az ívelten át a finom fogú fűrészig, több cég gyárt ilyeneket (olyan is, akinek nincs saját nyele!)
A matrica lapon lévő motívumok kivágásához elkél egy élesebb olló. Beszerezhető direkt a makettezéshez gyártott ollók is az Italeritől vagy a már említett spanyol Jimeneztől. Ezek méretüknél fogva könnyebb használni, különösen, ha apró jelet, mintát kell kivágni. Természetesen a maszkolószalagokhoz is jó.
Csípőfogók
Minden esetben oldalcsípőfogókról beszélünk, azokból is kisebb méretűekről. A műszerészek által használtak megfelelőek elsőre. Ezekkel a legkönnyebb és legbiztonságosabb az alkatrészek leválasztása az öntőkeretről. Gyakorlatilag mindent valamit is magára adó makettes cégnek van jó pár fajtája. Kezdésnek elegendőek az egyszerűbbek, olcsóbbak, később úgyis beszerzésre kerül majd egy profibb kivitel (legalábbis ajánlott).
Reszelők, csiszolók
Nagyon hasznos segédeszközök a kisebb méretű és különböző alakú reszelők. Az öntvényeken a sorják, egyéb hasonló gyártási hibák eltüntetésére a legjobb. A különböző finomságú csiszolópapírok viszont már kikerülhetetlen eszközök. Az egészen a polírozásra is alkalmas csiszolókat nagyjából 320 –as szemcsenagyságtól szoktuk javasolni. 2000-től fölfele pedig már valóban polírozhatunk is velük. Mostanság egyre elterjedtebbek a többoldalú csiszolórudak, melynek minden oldala más durvaságú, kezdőknek ezek bátran ajánlhatóak. Ezekből a hispán cégeknél, a Vallejotól, a AMMO-tól és az AK Interactive-tól is több féle kapható.
Csipeszek
Egy újabb kardinális pont. Nélküle „mozdulni se tudunk”, annyira fontosak. Különböző méretben kaphatóak, legtöbbször egyenes vagy hajlított véggel gyártják őket. Az viszont lényegtelen számunkra, hogy mágnesezhető-e vagy saválló-e a csipesz. Bizonyos esetekben kiválthatók hosszú, félkerek csőrű fogóval, mint ami a Revellnek van. Léteznek olyan csipeszek, amik a szokásostól eltérően fordítva működnek: összenyomva nem fog, hanem nyit, azaz ha megfogunk vele egy elemet, akkor azt addig fogja, míg mi össze nem nyomjuk a csipesz végeit, hogy elengedje (önzáró) az alkatrészt. Az, hogy egyenes vagy hajlított végű legyen-e a dolog, az már rajtunk múlik, hogy kinek melyik a kényelmesebb. Ha van rá mód, érdemes viszont tisztán tartani őket.
Másfajta csipesz, ide fogom sorolni: rögzítő csipesz. A Revellnek és az AMMO-nak is van ilyenje, az alkatrészek rögzítésére. Ezzel óvatosan bánjunk, mert elég erősen szorít, ne sértsük meg a makettet. Kezdésnek használhatunk ruhacsipeszt is.
Egyéb dolgok
A fent felsorolt szerszámokkal érdemes rendelkezni vagy illik beszerezni. Ezeken felül még pár jó tanácsnak beillő dolgot még megemlítünk:
- Apró méretű fúrószálak: sokszor kell lyukat fúrni, nélkülük nehéz lesz – 0,2 mm átmérőtől már elérhetőek, de nyilván készletben jobb beszerezni, pláne hogy egy kis tokban van, így nem hagyjuk el őket
- Fogpiszkáló (hurkapálca): akár ragasztók, esetleg tömítő paszták felviteléhez
- Maszkolószalag: cikkünk egyetlen fogyóanyaga, ami nem csak a festésnél szükséges, hanem a nagyobb elemek összeragasztásakor az ideiglenes rögzítéshez, amíg a ragasztó meg nem szárad (jobb, mint a befőttes gumi!)
- Fülpiszkáló: ehhez sokan nyúlnak, de ez inkább kárt csinál, különösen a ragasztóknál és a tömítő pasztáknál. (beleragad, nehéz lesz elcsiszolni, ilyenek)
- Érdemes egy dobozban, egy helyen tárolni/gyűjteni az eszközöket, hogy később ne keresgéléssel menjen el az idő. Később célszerű beszerezni egy szerszámos ládát vagy kialakítani egy saját kis „makettező kuckót”, ahol tároljuk a dolgokat (amennyiben van rá helyünk)
- Nagyítók is jól jöhetnek, pláne ha van benne LED világítás
- Az úgynevezett „harmadik kéz” is hasznos lehet, főleg festéskor. Ehelyett több cég gyárt krokodil csipesz végű pálcákat és hozzá tartozó alapot is (Tamiya, AK Interactive), mely egyszerűbb, mint a „harmadik kéz”, viszont könnyebben beszerezhető
Tapasztalatom alapján az itt felsorolt eszközökkel el lehet kezdeni művelni ezt az időtöltést. Aki jobban belemerül, lényegében minden felsorolt eszközből legalább 2-3 féléje lesz, a rengeteg csiszoló és ragasztó anyagokról nem is beszélve. És akkor még a festés eszközeiről nem is beszéltünk még.