
Mosonshow II.
Rengeteg cég képviseltette magát a 2025-ös Mosonshown, a cikk második részében őket szemléztük.
Mosonshow II. A bazár
Az előző részben betekintettünk a Mosonshown kiállított makettek sokaságába, most essen pár szó a börzéről. Rengeteg cég képviselteti magát – főleg külföldi-, igyekszem kitérni a legtöbb szereplőre. Szerencsére ilyenkor nem csak kereskedők jönnek, hanem maguk a gyártók is.
Az UFM aréna nézőtere felett, az emeleti szinten kezdődik a bazár sor. Először a szomszédos országok makettezőit, makett klubjait reklámozó asztalok mellett haladtunk el, majd kezdődött a valódi bazár sor. Először a kereskedők standjait láttuk a megszokott nagyszériás gyártók termékeivel. Több kis szériás céggel lehetett találkozni, köztük a magyar Balaton Modelsszel, vagy az 1:72 –es harcjárműveket készítő olasz Mussinivel.
Nagyobb cégként az ukrán MiniArtot említeném meg. Rengeteg feljavítókat, kiegészítőket gyártó cég is itt kapott helyet. A ragasztókat gyártó francia Colle 21 is itt volt (az AMMO ragasztóit is ő gyártja), a spanyol festék gyárnak, a Vallejonak is volt egy apró workshopos standja. A makettezés speciális ágát képviselő figurák és figura festős társaságok is ide tömörültek. Az ehhez köthető fából készült talapzatokat is legalább 2-3 pultnál árusították. Érdekességképp két dolgot emelnék ki: az egyik asztalnál hatalmas gyanta tengeralattjárókat árultak, az egyik több, mint 1 méteres volt! Míg a szomszédjánál anyahajó részleteket láthattunk 1:48-as méretarányban – a hajó torony sem volt éppen apró.
Az udvaron szintén ismerős arcokba botlottunk (kávés moped, Laci konyhás furgon), de a lényeg a szomszédos kisebb épület tornatermében volt. Itt is találkoztunk kis szériás, feljavítókat, szerszámokat gyártó manufaktúrákkal. Ide települtek a „nagyok” – mert hát a méret a lényeg.
Ahogy az évek során megszokhattuk, a 3 legnagyobb cseh makett gyártó, az Eduard, a Kovozávody Prostějov, a Special Hobby (Special Armour, CMK) kompletten kivonultak. Volt is miből válogatni. Az egyik legnagyobb cseh makett kereskedő, az MN Modelář is tiszteletét tette (be is szereztem tőle egy szép 1:35-ös Takom V-1-t).
Mindenféleképpen megemlítendő a kicsi, ám annál érdekesebb Model Scene standja a szép növényzeteivel. Igen, a spanyolok újra jöttek, láttak és kiállítottak. Az AK Interactive pultján a pár hete megjelent újdonság, Playmakers akril festékfilc volt az egyik főszereplő, melyből vettem is párat, meglátjuk, hogy muzsikál majd a dolog.
A konkurens AMMOnál is egy új festék volt a középpontban, az Ionic. Szokásukhoz híven ők is workshop tartottak. Bemutatták az új 1:48-as Focke Wulf FW190-esüket, majd egy új török makett márkát, a Redpillt, melyet Európában az AMMO fog forgalmazni.
Visszatérve a törökökre, az első makettjük egy 1:32 F-4B Phantom II vadászgép lesz, melyből néhány részletébe be is pillanthattunk.
Ukránok is jelen voltak az eseményen, Clear Prop!-nál több újdonság is kapható volt.
Sokak számára a magyar vonatkozású MIG-19PM volt a favorit, de én az 1:35-ös Tu-143 robotrepülőgép fényképész változatából szereztem be egyet.
A Modelsvitnél is az újdonságokon volt a hangsúly, illetve megint kirakták az 1:72-es An-124 teherszállító repülőgép impozáns törzsét.
A kisebb cégek közül a Brengun / Hauler-t, Plus Modelt, RS Modelt emelném ki.
A WWP és a 4+ kiadó is jelen volt a haditechnikai referencia könyveikkel.
Ahogy az első cikkben, itt is beszéljenek inkább a képek - itt is az érdekesebb dolgokra koncentráltunk.
Az AMMO új festékei
Ammo új repülőgép makettjei
A lengyel Paint Forge szép növényzetei - melyek kísértetiesen hasonlítanak a már megszünt Bear Scale Model kiadásaihoz.
Clear Prop! újdonságok
Litaki, egy új ukrán szereplő
A szintén ukrán Model Svit óriésa, az 1:72-es An-124
Model Scene csendélet
Kézzel készült szegecselő szerszám BeIzzi-től
A cseh Special Hobby csoport standjának egy részlete