
Munkagép makettek
Betekintünk a traktor, mezőgazdasági gép, munkagép makettek kicsiny világába.
Munkagép makettek
Ez még egy viszonylag gyerekcipőben járó kategória, viszont annál érdekesebb. Aki unja már a szokásos makett témákat, annak felüdülés lehet egy-két munkagép összerakása, így hát bátran ajánljuk mindenkinek. Megnézzük, milyen traktorok, mezőgazdasági gépek, útépítő és építő ipari gépek kapható kicsinyített, műanyag formában. Ahogy szoktuk, méretarány szerint kategorizálunk, a végén pedig megemlítjük a vasút modellezőknek szánt építő készleteket is (persze ezt egy makettező is elkészítheti). Kiváló dioráma kiegészítő, de egy vignetta ékes dísze is lehet. Kamionokhoz és teherautókhoz is tökéletes kiegészítő lehet. Ha az adott gép része a hétköznapjainknak, akkor miért is ne építhetnénk egyet? Jelen cikkünkben a fröccsöntött maketteken kívül megemlítjük a gyanta kiadásokat is.
1:24
Szokásosan az 1:24-es méretaránnyal (amerikai kiadás esetén 1:25). Kezdjük is akkor a traktorokkal: a német Revellnek van két típusa: a Fendt F20 és a Porsche Diesel Junior, de ezek csak a ragasztás nélkül összerakható „easy click”-es készletei. A francia Hellernél már fokkal jobb a helyzet - bár ugyanezek régebbi kiadású kitek - de legalább van választék: a modernnek mondható Massey Ferguson 2680 és a Landini 16000, régebbi típusa pedig a Ferguson TE 20. Az ukrán MiniArt kedvenc korszaka a második világháború és azt körülölelő időszak, így ő is gyárt néhány trakit ebből a korból: az 1937-es D8506-t, 1938-as D8500-t, majd az ’50-es évekbeli D8532-t. 1:25-ben az AMT-től jelent meg az John Deere 4430 és az International 1466. A hazai, műgyantában utazó Balaton Modellnek köszönhetjük 1:24-ben a híres óriásunkat, a Rába Steiger 250-t (több féle kivitelben is), de adott ki 1:25-ös amerikai gépet is. Visszatérve a fröccsöntött verziókhoz, egyéb mezőgazdasági gép makettről nem tudunk ebben a méretarányban. Munkagépekből azért más a helyzet: az AMT 1:25-en két féle képen is kiadta a bulldozerét: szólóban és egy munkagép szállító pótkocsival együtt. Régebbi készletei közt megtalálható volt a John Deere 310 kotró-rakodója és lánctalpas kotrók is. Nagy test, nagy élvezet - lehetne a jelmondata az AMT International Payhauler 350 bánya dömperének. Sajnos sem európai, sem az ázsiai gyártók nem látnak potenciált 1:24-ben eme kategóriában, pedig lehetne mit csinálni.
1:32
Itt nincs sok választék, a Revellnek volt egy Easy Click-es földmunkagép sorozata, egy lánctalpas kotró, a Liebherr A900 és egy Liebherr L538 homlokrakodó. A japán Aoshimának létezik egy Toyota targonca makettje (a cikk írója az előző munkahelyén sokat használt ilyen targoncákat).
1:35
Mivel elterjedtebb méretarány, így jobban lehetőség is mind a civil mind a katonai vonalon, hiszen ezekből sokszor lehet civil gépet építeni. A Takom cég gyárt targoncát, a FUG 2,5T-t. A japán Hasegawa cégnek van talán a legnagyobb kínálata ebben a méretben. Mezőgazdasági gépek terén igazi ínyencségeket gyárt: Yanmar 6115 rizskombájnt, szintén kaphatóak a Yanmar cég traktorai: YT5113A –t 3 különböző változatokban is dobozolja. Az előbbi gyártónál maradva – egyedüliként ad ki munkagépeket fröccsöntött makettként. A Hitachi ZW100 homlokrakodó elérhető kanállal és rönkfogó villával és hótoló adapterrel is. Lánctalpas Hitachi Zaxis exkavátor is van több féle is: kanállal, törő kalapáccsal, maró fejjel, épületbontó fogóval (roppantóval). Sőt, még a ritka kétkaros kivitelt is piacra dobta. Yanmartól pedig egy úthengert jelentetett meg. Az ukrán MiniArtnak és a már megszűnt Mirror Models-nek vannak katonai lánctalpas bulldózerei, amik polgáriasíthatók. Ami az ukránnak van 1:24-ben, az van 35-ben is: pl. D8511 traktor. Viszont ebben a méretarányban már gyárt pótkocsikat is. Térjünk át pár gondolat erejéig a műgyantásokra is: a cseh Plus Modelsel kezdjük: targoncát, grédert, exkavátor szerelékes MTZ-50-t is gyárt. A Balaton Modellnél már kicsit több mindenből lehet választani: MTZ-50, MTZ-80, ezek különféle szerelékkel, több féle Rába Steiger 250, BT-74 árokásó, a vidéki tüzépek sztárja, a Weimar T174, T-16 eszközhordozó.
1:48 és 1:43
A legritkább méretarány a kategóriában. 1:48-ban a Tamiyának van egy Komat’su bulldózere. 1:43-ban az orosz AVD alkot keleti vonalon: Tatra 815 UDS-114, B-550 és a Kirovec traktor, Kraz és Zil alvázú daruk, aszfaltozó, úthengerek, lánctalpas markolók, az itthon is ismert LZA-4045 targonca. Ezekről a makettekről tudni kell, hogy nagyon puritán öntvényei vannak, ellenben a fülkék általában fémből készülnek.
1:87
A germán Viessmann csoportba tartozó Kibri gyárt 1:87-ben, vasút modellezősen fogalmazva H0-ban munkagép makettek. Ezek színre öntöttek, elvileg nem kell őket festeni (azért nem árt). Nagyon széles palettájuk van ebben a szegmensben: van Kalmar targoncájuk, sokféle Mercedes Benz Unimogjuk, Atlas és Liebherr lánctalpas exkavátoruk, Komat’su bánya dömperük és bulldózeruk, homlokrakodójuk, több korszakból traktoruk - régi LANZ és az újabb Mercedes Benz Trac és persze ezekhez passzoló pótkocsik. Majdnem megfeledkeztünk a kombájnjáról is. Útépítéseknél nem hagyhatjuk ki az út gyalukat, aszfaltozókat (finisereket), úthengereket, aszfalt marókat. Ide is sorolhatjuk a daru készleteit, van is néhány Liebherr… Az amcsi oldalról a Walthers nevű cég ad ki H0-s gépeket, ezek többségében Kibri készletek átvétele és újra kiadása.
1:72
Itt sok lehetőségünk nincs a fröccsöntött kiteknél. Amennyiben találunk olyan katonai gépet, amit lehet polgárosítani, akkor hajrá. Ellenben műgyantában akad néhány dolog: a cseh Special Hobby-hoz tartozó CMK készít Zetor 15 és 25 traktorokat. A Balaton Modellnél kapható az MTZ 50 és az MTZ 80/82. A szintén magyar Armada Hobby-tól egy igazi hazai gépet látunk viszont: a Dutra D4K-t több variánsban is. Visszatérve Prága környékére: egy kisebb cég, a Brassica Models is készít számunkra érdekességet: a Zetort, de kapható nála még úthenger is.
Apróságok – vagy mégsem?
A Hauler 1:120-ban (vasutasok kedvéért TT-ben) gyárt műgyanta és réz fotómaratott alkatrészekből összeállítható traktorokat. Mert ha egy üzlet beindul… gondolták a Revellnél és kiadtak egy 1:200-as méretarányú csöppséget, a Bucket Wheel Excavator 289 névre hallgató monstrumot, mely 687 elemből áll és „csupán” 101 cm hosszú a kis apróság.
Átalakítás, feljavítás
Aki esetleg átalakításra adná a fejét, a Balaton Modellnél tud körbenézni, főleg keleti teherautók terén, mert ezekhez van többféle felépítmény, pl. daru. Bármelyik méretarányról legyen szó, lényegében alig lehet gyárilag kiadott feljavító készletekről beszélni. Ha valaki mégis elszánja magát egy kis tuningra, akkor az Evergreen, Plastruct műanyag profilokra vagy az Albion Alloys fém profiljaira támaszkodhat. A hispán triumvirátusnál (MÍG, Vallejo, AK) elérhető kiadványok ugyan főképp a festésről és a koszolásról szól, de ezekből is sok ötletet lehet meríteni az építéshez, átalakításhoz is.
Véget ért a móka mára, zárul Miki mókatára
Véleményem szerint ez egy erősen elhanyagolt téma mind a gyártók, mind makettezők részéről. Sokaknak nem tetszenek az általános makett témák, a tankok, a vadászrepülők, mondván, hogy ez az erőszakot mutatja be. Sajnos civil fronton sokkal kevesebb makettet gyártanak, mint katonain, főleg ezen az ágon. Lenne rá igény, de inkább a fröccsöntött kivitelben, ha több ilyen készlet lenne, többen is foglakoznának vele – ezek az eszközök a mindennapjaink része, sokan ismerik, van benne piaci potenciál.