
Sci-fi makettek
Emberek sokaságát nyűgözi le a sci-fi, azaz a science fiction – magyarul tudományos fantasztikus művek, főleg a filmek. Jelen cikkünkben az említett kategória makettjeit tekintjük át.
Sci-fi makettek
Emberek sokaságát nyűgözi le a sci-fi, azaz a science fiction – magyarul tudományos fantasztikus művek, főleg a filmek. 1960-70-es években kezdett felívelni ez a filmes műfaj, mely hatására először a játék gyártók, majd a makett gyártók is láttak benne fantáziát és elkezdtek kiadni fröccsöntött maketteket a témában. Picit mégis visszaugorva az időbeliségben: Verne Gyula (Jules Verne, francia író a 19. századból, aki a műfaj örökös atyja) Nautilus tengeralattjárója is létezik makettben. Személy szerint én ide sorolom az Academy több olyan készletét is, amely tudományos oktató céllal készültek.
Kétségtelen, hogy a gyártókra a legnagyobb hatással a 70-es évek végén, 80-as években megjelent filmek és sorozatok voltak, mint az Alien, Star Trek (bár az első sorozat már a 60-as években létezett), Star Wars, Terminátor, Godzilla. Napjaink világból a Dűne című film (amit szintén egyszer elkészítettek 1984-ben, de hát a rebootok világát éljük) egzotikus járműveit adták ki. Az amerikai gyártók mellett (AMT, MPC, Revell, Polar Lights, Pegasus Hobbies) megjelent a távol keleti japán (Bandai, Hasegawa, Fujimi) és kínai (MENG, Border Model) cégek kínálatában is ez a kategória. Sok esetben a készletek dobozán látható méretarány. Ez egy érdekes helyzet, hiszen egy nem létező dolgot nehéz méretarányosan lekicsinyíteni – különösen járművek esetén - a TV-ben általában művészek által elkészített szobrokat, modelleket láthatunk, amiket aztán trükkökkel varázsolnak élet (emberi) nagyságúvá. A fanatikusoknak pedig az az álláspontjuk, hogy egy átlagos magasságú (méretű) emberhez viszonyítják az adott képzeletbeli / fantázia jármű „valós” méretét, innen pedig már lehet arányosítani.
Star Trek
Star Trek, vagy ahogy eleinte magyarul hívták, az Űrszekerek több járműve, kiegészítője jelent meg makettben. A leghíresebb a USS Enterprise, mely név alatt több űrhajó is létezett a filmekben, sorozatokban is, melyből a Revell, az AMT és a Polar Lights is kiadta a maga változatát. A műből több jármű is kiadásra került több méretben is, mint pl. a USS Grissom, vagy Klingon űrhajó. Sőt, sokak kedvence a Deep Space Nine is elérhető összerakós műanyag formában. Snap fit (néha Snap Title vagy Snap Tite) készleteket is lehet kapni az említett cégektől, ugyebár ezeket a kiteket nem kell összeragasztani, az öntőkeretről az alkatrészeket leválasztva csak össze kell pattintani őket, bár ezek egyszerűbbek, jóval kisebbek is.
Star Wars
Star Wars univerzuma kimeríthetetlen témája a gyártóknak. Az eredeti trilógiában számtalan makett jelent meg: az MPC adta ki elsőként az AT-AT birodalmi lépegetőt, de ettől a cégtől kapható A Birodalom visszavág című részből a Boba Fett űrhajója, sőt A jedi visszatér-ből a B szárnyű vadász is. A japán Bandainak rengeteg makettje van a témában, Európában a Revell adja ki őket saját dobozban. Ha már a Revellnél tartunk, neki vannak saját makettjei is: pl. a Darth Maul Sith Infiltratora és az Anakin Pod Racere akár különleges, évfordulós kiadásként festékkel, ragasztóval, ajándék poszterrel is elérhető. Több kezdő készlet is kapható a kisebb, egyszerűbb kiadásokból: X-Szárnyú vadász, TIE vadász, Dart Vader TIE vadásza, Millenium Falcon, Snow speeder vagy a Birodalmi Csillagromboló. Nagyobb méretben a felsoroltakon kívül az AT-ST lépegető, az AMT-től a Naboo N-1 Starfightere is kapható. A nemrégiben készült Mandalori sorozatból is jól ismert Razor Crest vagy a Speeder Bike (ami akár A Birodalom Visszavág erdei jelenétbe is beilleszthető) makettjét is kiadták már. A Star Warsos makettek jó alapok vignetták, diorámák készítéséhez is.
Dűne
A legújabb sci-fi makett téma a Dűne című film gépei, melyeket a Meng gyártó öntött makett formába, megjelent a Spice Harvester járműve és a Harkonnen és az Atreides Ornithoptere is különböző méretekben.
Gundam és társai
Sokan idesorolják a Japánból származó Gundam és egyéb robot maketteket. Ez a sci-fi-nek egy alkategóriája, melyet sokszor science fantasynak, „tudományos fantáziának” hívnak. Ezeket főleg a Bandai és a Hasegawa gyártja, Európában annyira még nincsenek elterjedve.
Mint ahogy az elején is említettem, ide sorolom a tudományos, oktató céllal készült makettek, melyeket az Academy és a Tamiya gyárt. Itt meg kell említeni a természet tudományos maketteket is, hiszen mind a Tamiyanák, a Revellnek, mind a Bandainak, sőt még a Fujiminek is vannak dinoszauroszos készletei, melyekből fantasztikus diorámák / vignetták készíthetőek. A japán Fujimi Research Series sorozatában több, ma is létező állatot találunk, mint pl. a homár vagy a sáska.